Psychodietetyka to specjalizacja, która łączy wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, medycyny i psychologii. Takie połączenie pozwala trwale zmienić na lepsze jakość życia poprzez wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Psychodietetyka jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na nowe zawody. Okazuje się, że taką specjalizację może mieć zarówno dietetyk, jak i psycholog. Czym się zajmują osoby, mające takie zawody?
Psychodietetyka – czym się zajmuje dietetyk o takiej specjalizacji?
Dietetyk ze specjalizacją psychodietetyka współpracuje z osobami, borykającymi się z problemami nadwagi i innymi chorobami, które wymagają wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych. Ściśle psychodietetyka (poznań) sprawia, że osoba kończąca takie studia może opracowywać indywidualne plany żywieniowe, zmieniać nawyki żywieniowe, motywować klienta, wytyczać realne cele i wzmacniać morale pacjenta, a także wspierać w całym okresie współpracy. Dietetyk po specjalizacji psychodietetyka (poznań) wyróżnia się szeroką wiedzą z zakresu norm i zaleceń żywieniowych także tych wprowadzanych pacjentowi, cierpiącemu na różne choroby. Przykładem może być pacjent z alergią, zaburzenia lipidowymi, nadciśnieniem, miażdżycą czy celiakią.
Psychodietetyka – czym się zajmuje psycholog o takiej specjalizacji?
Psycholog po ukończeniu specjalizacji psychodietetyka (poznań) jest doskonałym fachowcem, który może pomóc osobom, nieumiejącym wprowadzić zmian żywieniowych pomimo współpracy z dietetykiem. Porażki w czasie spełniania założeń żywieniowych są zrozumiałe, dlatego psycholog o takiej specjalizacji doskonale sprawdza się jako specjalista wspierający. Współpraca z takim psychologiem zazwyczaj obejmuje 10 lub 15 spotkań w ramach pierwszej opcji. Druga opcja obejmuje regularną psychoterapię. Pomoc psychologa przede wszystkim wtedy ma na celu pokonanie trudności i kryzysów związanych ze zmianą sposobu żywienia. Specjalista realizując drugie założenie diagnozuje problemy, a następnie wspiera psychologicznie oraz pomaga odnaleźć potencjał i siły u pacjenta.