Medycyna, która ma wpływ na pracę

Zgodnie z prawem pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby, która nie ma aktualnego orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Każdy pracownik musi poddawać się badaniom profilaktycznym zarówno przed, jak i w trakcie pracy. Badania wstępne wykonujemy przed podjęciem pracy, badania okresowe po upływie terminu ważności badań wstępnych bądź poprzednich badań okresowych, natomiast badania kontrolne wykonujemy po nieobecności spowodowanej chorobą, trwającej powyżej 30 dni.

Od tego dużo zależy

Na badania wstępne do pracy kieruje przyszły pracodawca. Skierowanie powinno być wydawane w dwóch egzemplarzach. Jedna sztuka jest dla lekarza, a kolejna dla osoby kierowanej na badania. Wskazane jest, aby pracodawca sporządził kopie danego skierowania i przechowywał wraz z orzeczeniem lekarskim w aktach osobowych pracownika. W skierowaniu powinno znaleźć się stanowisko, na którym ma być zatrudniona dana osoba. Należy również poinformować o występujących na stanowisku czynnikach niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynnikach uciążliwych. W sytuacji, gdy lekarz medycyny pracy stwierdzi przeciwwskazania do pracy, umowa nie może być zawarta, ponieważ pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Medycyna pracy prywatnie, ale wedle zaleceń

Zgodnie z przepisami, tylko przychodnia, z którą pracodawca zawarł umowę, uprawniona jest do wydania pracownikowi zaświadczenia o możliwości pracy na określonym stanowisku. W związku z tym pracownik nie jest uprawniony do przedstawienia pracodawcy zaświadczenia wystawionego przez inną przychodnię. Pracodawca w skierowaniu na badania okresowe powinien wskazać jednostkę służby medycyny pracy mającej dokonać badań.

Pracodawca może nie przyjąć od pracownika zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy wydanego przez inną przychodnię niż wskazana przez pracodawcę oraz może żądać wypełnienia obowiązku udania się na badania okresowe wynikającego ze skierowania.