Zarobki w Polsce są bardzo zróżnicowane. GUS co pewien czas dostarcza nam aktualne tabele ze średnimi zarobkami w kraju z podziałem na poszczególne województwa lub miasta. Skąd biorą się te różnice? Otóż wpływa na nie wiele uwarunkowań związanych z gospodarką, przemysłem i rozwojem nowych technologii. W miejscach, gdzie ten postęp jest duży, zarobki również sięgają wyżej. Według najbardziej aktualnych danych pochodzących z września 2019 średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 4932 złote. To jednak średnia ogólna bez wyszczególnienia konkretnych sektorów gospodarki. Jeśli chcielibyśmy przyjrzeć się temu bliżej, wówczas napotkamy ogromne różnice. A co z podziałem zarobków na regiony? Gdzie w Polsce zarabia się najlepiej? W podziale na województwa w wielu sektorach króluje województwo mazowieckie i plasuje się ono na pierwszym miejscu w tabeli przeciętnego średniego wynagrodzenia, które wynosi tutaj według ostatnich statystyk 6037 złotych. Zaraz za nim czołowe miejsce zajmuje województwo śląskie.
Szanse na progres
Wielu z nas zastanawia się, kiedy zarobki w Polsce wzrosną? Odpowiedzi padają różne, lecz według konkretnych obliczeń szanse na dogonienie średniej europejskiej mamy za jakieś 30 lat. Oczywiście pod warunkiem, że założymy 3% wzrostu rocznie. Gdyby rząd zdecydował się podjąć konkretne działania w obrębie sfery budżetowej czy płacy minimalnej, to może stałoby się to szybciej. Jednak to już są tylko przypuszczenia.
Zarobki brutto a netto
Co to są zarobki brutto? Konkretnie rzecz ujmując, jest to koszt, jaki ponosi pracodawca w związku z naszym zatrudnieniem. Wliczana jest tutaj kwota naszej pensji, jak również potrącenia na składki społeczną i zdrowotną oraz podatek dochodowy. Co znaczą więc zarobki netto i jak je wyliczyć? Obliczamy je, odejmując od wynagrodzenia brutto wartości składek na ubezpieczenie społeczne, które pokrywa pracownik. Należy także odjąć składkę zdrowotną od pensji pomniejszonej o ubezpieczenie społeczne.
Sposoby oszczędzania
Jak zatem oszczędzać pieniądze i czy są na to skuteczne metody? Ilu ludzi, tyle pomysłów. W zależności od naszych zarobków, możliwości bywają różne. Przede wszystkim zacznijmy jednak od racjonalnego zarządzania budżetem domowym. Dobrymi sposobami są plannery wydatków miesięcznych z wyszczególnieniem konkretnych postanowień, co do oszczędzania. Konsekwentne zapisywanie wydatków z pewnością zapewni nad nimi kontrolę. Wówczas łatwiej będzie nam zauważyć, na czym możemy zaoszczędzić i na co wydajemy zbyt dużo gotówki. W sytuacji, gdy mamy już wygospodarowaną kwotę do odłożenia, możemy założyć dobrze oprocentowaną lokatę, na którą zobligujemy się wpłacać stałe kwoty. W ten sposób małymi kroczkami dojdziemy do pozytywnych efektów i przyniosą nam sporą satysfakcję.