Umowa o pracę to jedna z form zatrudnienia. Jest sporządzona na piśmie i można ją nazwać potwierdzeniem zobligowania pracownika do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy. Wzór umowy o pracę zazwyczaj wygląda podobnie i można go znaleźć w internecie. Czasem jednak przedsiębiorstwa mają swoje odrębne druki, na których sporządzają umowę, jednak jej konstrukcja nie może odbiegać od wytycznych wynikających z Kodeksu Pracy.
Składniki umowy o pracę
W art. 29 Kodeksu Pracy jest zatem jasno sprecyzowane, co zawiera umowa o pracę. Oto poszczególne elementy, które muszą znaleźć swoje miejsce:
- rodzaj wykonywanej pracy,
- miejsce, w którym obowiązki będą pełnione,
- określenie wynagrodzenia o pracy wraz z wyszczególnieniem składników,
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia pracy.
Umowa o pracę może być zawarta na okres próbny, czas nieokreślony lub czas określony. W przypadku umów na czas określony również są przepisy, które konkretnie mówią, ile takich umów możemy podpisać z jednym pracodawcą. Jak zatem z nich wynika łączna liczba umów, nie może przekroczyć trzech, a jednocześnie u tego samego pracodawcy nie możemy przepracować dłużej niż 33 miesiące na czas określony.
Podejmując pracę, zastanawiamy się z pewnością, w jakim wymiarze przysługuje nam od niej odpoczynek. Nie samą pracą człowiek żyje. Urlop wypoczynkowy przysługuje nam w ilości 20 dni, jeśli staż pracy u wszystkich poprzednich pracodawców jest krótszy niż 10 lat lub 26 dni, jeśli staż pracy obejmuje co najmniej 10 lat, w tym lata nauki.
Rozwiązanie umowy
Tak jak w przypadku podpisywania, tak i jej rozwiązanie rządzi się konkretnymi prawami i jest kilka dostępnych form rozstania z pracodawcą. Jak zrezygnować z umowy o pracę? Otóż można ją rozwiązać w następujący sposób:
- na mocy porozumienia stron,
- za wypowiedzeniem,
- bez wypowiedzenia,
- lub po upływie czasu, na który została podpisana.
W powyższych sytuacjach powinno nastąpić pisemne spisanie oświadczenia w kwestii zakończenia umowy. Jeśli jest to umowa na czas nieokreślony lub bez wypowiedzenia, pracodawca ma obowiązek podać powód jej rozwiązania.
Tutaj warto także zaznaczyć, że nie jest określona stała czasowa definiująca, jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę. W zależności od jej rodzaju długości są ściśle określone odrębnie dla każdego z nich. W przypadku poszczególnych umów, przysługują odpowiadające im okresy wypowiedzenia:
- umowa na okres próbny – wypowiedzenie 3 dni dla umów krótszych niż 2 tygodnie, tydzień dla tych zwartych powyżej tego czasu lub 2 tygodnie dla umów próbnych trzymiesięcznych,
- umowa o pracę na czas nieokreślony i określony – 2 tygodnie wypowiedzenia przysługuje pracownikowi pracującemu poniżej 6 miesięcy, 1 miesiąc temu, który przepracował minimum 6 miesięcy lub 3 miesiące dla zatrudnionych przez minimum 3 lata.