Co to jest rekrutacja do pracy?
Najprościej mówiąc, rekrutacja to inaczej nabór personelu do pracy. Jest bardzo istotnym elementem procesu zatrudnienia i pełni w nim kluczową rolę. Bez fachowo i profesjonalnie przygotowanego procesu rekrutacyjnego, trudno pozyskać odpowiednią osobę na konkretne stanowisko pracy. Jest to zjawisko wieloetapowe, które można podzielić na trzy rodzaje:
- rekrutację wewnętrzną,
- rekrutację zewnętrzną,
- rekrutację mieszaną.
Pierwszy rodzaj rekrutacji do pracy polega na wyłanianiu pracowników na nowe stanowisko wśród już zatrudnionych osób. W przypadku drugiej opcji mamy do czynienia z rekrutacją spoza miejsca pracy. Trzecia forma jest połączeniem obu poprzednich, a więc rekrutacja odbywa się z wewnątrz i z zewnątrz. Długość procesu pozyskiwania zasobów ludzkich jest wielkością zmienną, zatem nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo trwa rekrutacja do pracy. Okres ten może obejmować czas kilku tygodni, a niekiedy nawet kilku miesięcy. Wszystko zależy od potrzeb pracodawcy, rodzaju stanowiska i złożoności samego procesu rekrutacji.
Jak konkretnie wygląda rekrutacja do pracy?
Trudno tu sprecyzować określone warunki i sposób. Pracodawca ma ze swojej strony dowolność i dużo zależy od tego, jaki rodzaj rekrutacji wybierze i jak zaplanuje cały proces. Wszystko to wymaga dokładnej analizy z uprzednim przemyśleniem i określeniem wymagań pracodawcy w stosunku do przyszłego pracownika. Zazwyczaj firma rozpoczyna od zamieszczenia ogłoszenia o naborze, a następnie przyjmuje dokumenty aplikacyjne. Po tym etapie przychodzi czas na kontakt z osobami z wybranych ofert. Najczęściej potencjalny pracownik podczas rozmowy telefonicznej zostaje zaproszony na spotkanie. Zdarza się, że rozmowa ta jest niejako preludium do kontaktu twarzą w twarz i dla niektórych pracodawców jest już składową rozmowy kwalifikacyjnej. W kolejnej części następuje spotkanie i rozmowa z kandydatem. Potem już pozostaje kwestia wyboru, odpowiedzi i zaproszenia do podpisania umowy, które jest zakończeniem procesu rekrutacyjnego.
Wielu pracodawców zadaje sobie pytanie, jak skutecznie rekrutować ludzi do pracy? Nie znajdzie się tu jedna konkretna odpowiedź. Powodzenie bowiem zależy od wielu czynników. Od tego, jaki zasięg będzie miało ogłoszenie o pracy, jak zostanie przygotowany sam proces czy jaka będzie frekwencja kandydatów oraz ich kwalifikacje. Na pewno najważniejszą rzeczą jest postawienie sobie już na wstępie przygotowań pytań o pożądane predyspozycje kandydata. Jeśli wiemy, czego chcemy i jasno to sprecyzujemy, zawsze będziemy mieć większą szansę na pozytywny, oczekiwany efekt.