Zasiłek macierzyński jest to świadczenie, które otrzymujemy w sytuacji urodzenia lub przysposobienia dziecka. Zgodnie z określonymi przepisami, musimy spełnić określone wymagania, aby taki zasiłek dostać. Co to jest, najprościej mówiąc zasiłek macierzyński? To taka swoista wypłata w zastępstwie wynagrodzenia, którą otrzymujemy przez określony czas po porodzie. Dzięki temu możemy spokojnie opiekować się dzieckiem i nie martwić brakiem środku na utrzymanie, z powodu przerwy w pracy zawodowej.
W wypadku starania się o uzyskanie świadczenia powinniśmy przedłożyć komplet dokumentów uprawniających do przyznania zasiłku macierzyńskiego. W skład tej dokumentacji wchodzą:
- zaświadczenie od lekarza o przewidywanym terminie porodu, które składamy, jeśli chcemy występować o zasiłek za okres przed porodem,
- odpis skrócony aktu urodzenia w przypadku, gdy wnioskujemy o świadczenie za okres od dnia porodu.
Jak długo przysługuje nam zasiłek macierzyński?
W zależności od rodzaju świadczenia, z którego skorzystamy w sytuacji urodzenia bądź przysposobienia dziecka, przysługuje nam różna długość okresu pobierania. Ile zatem trwa zasiłek macierzyński w poszczególnych wymiarach? Przedstawia się to następująco:
- macierzyński – to okres od 20 do 37 tygodni,
- tacierzyński – w przypadku niewykorzystania części urlopu przez matkę, za odpowiadający mu okres ojciec pobiera świadczenie,
- rodzicielski – za okres 32 tygodni w sytuacji urodzenia lub przysposobienia jednego dziecka i za okres 34 tygodni, jeśli urodzimy bądź przysposobimy dwoje lub więcej dzieci.
Jak obliczyć zasiłek macierzyński?
Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest uwarunkowana podstawą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy wstecz. Dotyczy to okresu przed miesiącem, w którym wystąpiła sytuacja uprawniająca do ubiegania się o świadczenie.
Matka ma prawo wyboru z dwóch opcji wypłaty zasiłku. Pierwsza daje możliwość pobierania świadczenia w wysokości 80% podstawy wymiaru przez cały okres zasiłku. Druga opcja to wypłata w wysokości 100% przez okres 6 miesięcy, a następnie 60% przez kolejne pół roku.
Kto wypłaci nam świadczenie?
W zależności od tego ile osób jest zatrudnionych w firmie, zasiłek macierzyński może wpływać od pracodawcy. Będzie tak w sytuacji, jeśli liczba osób zatrudnionych przekroczy 20 osób. W przeciwnym razie zasiłek wpłynie na nasze konto z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych