Benefity pracownicze to inaczej świadczenia pozapłacowe. W świadczenia te wliczane są wszystkie przychody pracownika, wyłączając wynagrodzenie. Ich forma regulowana jest przepisami wewnątrzzakładowymi.
Benefity dla pracowników można podzielić na różne grupy typu:
- świadczenia krótkoterminowe, do których można zaliczyć płatne urlopy, dodatki z zysku firmy czy na przykład opiekę medyczną,
- świadczenia długoterminowe to te, które wiążą się z liczbą przepracowanych lat lub osiągnięciami,
- świadczenia związane z ustaniem stosunku pracy – przykładem takich benefitów pracowniczych może być ekwiwalent za niewykorzystany urlop,
- świadczenia po ustaniu zatrudnienia, do których wliczamy między innymi emeryturę.
Przykłady benefitów pracowniczych
Firmy prześcigają się dzisiaj w formułowaniu i przyznawaniu coraz to nowszych benefitów dla pracowników. Przykładów można wymieniać wiele, począwszy od bonów podarunkowych, pokryciu kosztów badań, a wreszcie skończywszy na sponsorowaniu ekskluzywnych wizyt w salonie Spa. Do często oferowanych świadczeń pozapłacowych zaliczamy także:
- ekwiwalent za pranie odzieży roboczej oraz pokrycie kosztów jej zakupu,
- trzynastki,
- dodatki urlopowe i stażowe,
- ubezpieczenia medyczne i wiele innych.
Jeszcze do niedawna benefity pracownicze były opodatkowane. W 2018 roku wszedł przepis mówiący, że podatek od części benefitów pracowniczych może być zdjęty. Ustanowione zostały nowe limity dotyczące świadczeń dla emerytów i rencistów. Dopłaty dotyczące wypoczynku dzieci do lat 18 zostały zwolnione z PIT i ustanowiono nowy wyższy limit dla zapomóg związanych ze zdarzeniami losowymi lub klęskami żywiołowymi.
Czy dzięki benefitom pracowniczym możemy zaoszczędzić?
Korzystając z wszelkich uprzywilejowań pracodawcy, możemy śmiało zostawić więcej grosza w kieszeni. Niektóre benefity pracownicze pozwolą nam oszczędzać pieniądze. Warto tu zwrócić uwagę na te konkretne, dzięki którym realnie możemy odłożyć. Są to na przykład świadczenia związane z opieką lekarską, za którą musielibyśmy często sporo zapłacić. Pracodawca oferujący benefit w postaci prywatnej opieki medycznej jest dziś na wagę złota. Nie od dziś wiadomo, jak kosztowne jest leczenie i diagnostyka. Takim korzystnym benefitem jest też samochód lub telefon służbowy, dzięki którym nie musimy z własnych środków pokrywać rozmów telefonicznych czy wyjazdów związanych z pracą. Dofinansowanie dotyczące bonów żywieniowych, czy posiłków w pracy pomoże nam mniej wydać na utrzymanie. Jeśli mądrze wykorzystamy oferowane nam tego typu świadczenia, będziemy w stanie zaoszczędzić konkretne pieniądze.