Od roku 2021 roku władze szwedzkie wprowadziły termin „ekonomicznego pracodawcy”. Co to oznacza? Wprowadzenie kilku nowych zasad związanych stricte z zagranicznymi przedsiębiorstwami, które mają swoich pracowników na terenie Szwecji. Każdego pracownika obowiązują wówczas przepisy podatkowe obowiązujące na ziemiach tego kraju. Niektóre firmy wysyłające więc tutaj swoich pracowników, mają kolejne obowiązki. Muszą zająć się odprowadzaniem podatku od wynagrodzeń pracowników, którzy do pracy w Szwecji delegowani są tymczasowo, nawet jeśli to okres krótszy niż 183 dni. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy KAM Redovisning AB. Od nas możesz dowiedzieć się, czy twoją firmę także obowiązują nowe reguły prawne, czy nie są skierowane do twojego rodzaju działalności.
Jak przebiega rejestracja polskiego pracownika w Szwecji?
Od 2013 roku wszyscy pracownicy oddelegowani przez rodzime firmy, aby podjąć pracę w Szwecji, muszą zostać zarejestrowani w szwedzkim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Arbetsmiljöverket). To organ, który przedstawia przepisy wynikające z zasad BHP. Poza tym sprawdza, czy przedsiębiorstwa i inne podmioty przestrzegają przepisów i zarządzeń – może wobec tego realizować kontrole w miejscach pracy. Prowadzi także działania popularyzujące informacje na temat danego środowiska pracy. Najważniejsze będzie przygotowanie i administrowanie rejestrem, do którego pracodawcy zgłaszają zagranicznych pracowników delegowanych do pracy na czas określony. Jeżeli zabraknie takich informacji lub będą one niekompletne, można otrzymać karę urzędową. Przedstawiciele KAM Redovisning AB znają dobrze szwedzki rynek pracy, a rozliczanie polskich pracowników w Szwecji nie jest im obce.
Jak zarządzać pracownikiem w Szwecji?
Prawidłowe rozliczenie podwładnego wymaga poznania odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Na samym początku trzeba ustalić, czy to firma szwedzka występuje jako ekonomiczny pracodawca. Wiąże się to z tym, czy pracownik będzie uznany za personel w firmie szwedzkiej działający na zasadzie wynajmu pomiędzy różnymi firmami lub pracy między firmami koncernu. Trzeba także określić:
- czy kwota wynagrodzenia pracownika jest fakturowana od formalnego pracodawcy do tego, u którego jest wykonywana praca na terenie Szwecji;
- kto może wyznaczyć pracowników do pracy i wypowiedzieć wcześniej zawartą umowę;
- kto jest odpowiedzialny za narzędzia i materiały do pracy podwładnego;
- liczbę pracowników i ich kwalifikacje;
- prawo do nałożenia środków dyscyplinarnych – kto powinien się tym zajmować;
- decyzje o wakacjach zatrudnionych i harmonogramie ich pracy.